Andrej Babiš: „Bitcoin, vůbec netuším, co to je“

Echo24.cz

Ministr financí a šéf Agrofertu Andrej Babiš dle svých slov ani netuší, co bitcoiny jsou a nikdo jimi podle něj neplatí. Undergroundová umělecká skupina Ztohoven se tak rozhodla toto Babišovo absurdní tvrzení o největší kryptoměně světa zvěčnit spolu s jeho podobiznou na obří zdi v pražských Holešovicích jako protest proti stále dalším kontrolám a omezením, jako je například EET.

Babišovu neznalost svého finančního oboru Ztohoven zvěčnili v nadživotní podobě na tzv. muralu v holešovické ulici Komunardů. Spolu s velkým logem platidla Bitcoin a v modrých stínech vyvedené podobě zaskočeného ministra financí světu sděluje, co si o této digitální měně myslí.

bitcoin_compressed„Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku,“ reagoval až překvapivě neznale v lednu loňského roku pro Český rozhlas Andrej Babiš. Spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem se jim nepozdávalo, že Česká pošta koupi bitcoinů nabízí.

„Diverzně-umělecká skupina“ se pro tento krok rozhodla kromě pozvánky na letošní Hackers Congress Paralelní Polis, kde se systémy kryptoměn hojně řeší, také kvůli v současnosti stále sílícímu dohledu kontrolních orgánů. Bitcoiny jsou tak podle nich stále důležitější a budou i nadále získávat na popularitě v době, kdy lidé začnou ještě méně důvěřovat bankovním institucím.

„Jeho popularita navíc v souvislosti se zvyšující se celosvětovou kontrolou pohybu kapitálu roste, protože umožňuje obchodování bez dohledu a restrikcí států. Andrej Babiš by měl bitcoinu věnovat víc pozornosti i v souvislosti se zavedením své EET,“ uvedli Ztohoven. „Organizace Paralelní Polis se rozhodla na zavádění EET a další autoritářské tendence upozornit a pomocí crowdfundingu vybrala prostředky na nastříkání nadživotního muralu Andreje Babiše na stěnu poblíž Pražské tržnice v ulici Komunardů. V čele s bitcoinem představují alternativu k EET digitální měny, které budou jedním z témat blížícího se Hackers Congress Paralelní Polis 2016, kde přes 40 převážně zahraničních odborníků bude na téma kryptoměn a decentralizované ekonomiky, ale také třeba přínosu kryptoanarchie či transhumanismu hovořit.“

Na pravidelnou akci, která probíhá od 30. září do 2. října, prý Babiš dostane VIP pozvánku. Bitcoin znamená podle jeho zastánců svobodu a anonymitu v internetových transakcích. Od jeho vzniku v roce 2009 jeho hodnota kolísá, po červnových rekordech, kdy jeden bitcoin stál téměř 800 dolarů, se nyní pohybuje za cenu přes 600 dolarů. Negativní reklamu bitcoinu a dalším kryptoměnám dělají černé trhy na hidden webu, kde jsou logicky hlavním platidlem.