Babiš bude pokutovat podnikatele za to, že spadne internet

Zdroj: monikamrazova.wordpress.com

Ministerstvo financí A. Babiše si představuje elektronickou evidenci tržeb jednoduše:

„Tržbu podnikatel přes internet pošle na na server finanční správy, kde dostane fiskální kód a ten online vytiskne na účtenku. Zákazník oproti současnému stavu nepozná rozdíl.“

Zákon o EET ale zahrnuje automatické pokutování podniků za to, že spadne internet. Pro podnikatele je to nepříjemné. Pro živnostníka nebo mikropodnik to může být likvidační.

Ministerstvo financí definuje 2 možné situace při online připojení:

1. Zpráva o tržbě v pořádku projde celou cestu, vytiskne se účtenka s fiskálním kódem.

2. Zpráva o tržbě obsahuje chyby a server finanční správy ji odmítne jako chybnou. Podnikatel obdrží chybové hlášení a posílá info o tržbě znova.

Mimo pozornost je ale případ, kdy zpráva z pokladny dostane fiskální kód, ale nedoletí zpět k podnikateli. Nejde přitom o nijak mimořádnou situaci. Rušivých faktorů, nezávislých na podnikateli, je celá řada (výpadek proudu, kolísavý signál internetu,…).

Zákon situaci ošetřuje pouze pokutou pro podnikatele (dle §29 (a) – ve výši až 500 000 Kč za každý chybějící fiskální kód).

135x75_babis-samolepka-1_compressed

Po odeslání zprávy z pokladny nemůže podnikatel nic ovlivnit. V případě, ze nedostane kód, nesmí požadavek na kód zaslat znovu. A přesto zodpovídá za včasné a správné doručení.

Ministerstvo financí řeší výpadek internetu jenom cestou k němu. Tam si je problémů vědomo, protože chce informace.

Co se děje cestou zpět k podnikateli, jestli ten bude bude moci plnit zákonem danou povinnost, to už stát nezajímá.

Podnikatel naopak musí prokazovat, že vynaložil veškeré úsilí (viz § 30 (3) zákona o EET).

Takový postoj může být pro řadu mikropodniků likvidační. A to pak zákazník pozná, když bude moci nakupovat jen v Kosteleckých uzeninách.