Krvavý Andy ze Storchnestu

Zdroj: Echo24.cz

Babiš dostal minulý rok neobvyklé blahopřání k 61. narozeninám – zakamuflované ve vlastních novinách a laděné ve stylu černého humoru. V deníku MF Dnes, který patří do Babišova koncernu Agrofert, vyšel inzerát, v nichž mu přejí jeho bývalí spolupracovníci. Většina z nich je už přitom po smrti.

Babiš je v inzerátu osloven jako „Andy ze Storchnestu“, což je německý přepis jeho sídla Čapí hnízdo. Text inzerátu zní: „Dnes 2.9. oslavuje Andy ze Storchnestu narozeniny. Za jeho práci, kterou vykonával a vykonává, mu děkují a do dalších let mnoho zdraví a pracovních úspěchů přejí J. Ducký, A. Veverková, E. Trenčianská, Tom. Kejla, St. Báček a jeho spolupracovníci.“

Inzerát připomíná šprým, který se povedl disidentům před sametovou revolucí. V deníku Rudé právo, tiskovém orgánu komunistické strany, vyšel 7. října 1989 inzerát s fotkou Václava Havla a gratulací pro Ferdinanda Vaňka, což byla postava z Havlovy divadelní hry Audience.

A kdo přeje úspěchy Andreji Babišovi?

jan-duckyJán Ducký byl slovenským ministrem hospodářství ve vládách Vladimíra Mečiara a šéfem společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dříve monopolního přepravce zemního plynu. V této funkci se nechvalně proslavil podpisem bianco směnek ve stomiliónových hodnotách. Podle nepotvrzených zpráv usiloval o získání kontroly nad českým holdingem Chemapol, jehož lukrativní část později získal Babiš. Duckého zastřelil v lednu 1999 neznámý vrah v přízemí bytového domu v Bratislavě, kde Ducký bydlel. Babiš se s Duckým znal i z podniku Petrimex, který Ducký začátkem 90. let zastupoval v Rakousku.

Zdroj: Počestný Andrej Babiš

Vražda Jána Duckého. Táto doposial‘ nevídaná udalosť v slovenskej historii sa odohrala za bieleho dňa 11. januára 1999. Vrah na svoju obeť čakal vo vestibule bytového domu na Bajzovej ulici, kde Ján Ducký býval. Keď sa Ján Ducký vracal z nedalekého hotela Nivy, vošiel do vchodu svojho domu, přivolal výtah a išiel sa pozrieť do svojej poštovej schránky. V tej chvíli k nemu pristúpil pácháte!’ a v bezprostrednej blízkosti naňho štyrikrát vystřelil, pričom tri rany zasiahli Jána Duckého rovno do hlavy. Pre podozrenie z vraždy si vo vázbe niekolko mesiacov odsedel nezaměstnaný Ukrajinec Oleg Tch. Prezývaný Alex. Hlavným leitmotívom Duckého vraždy sú zmenky, ktoré podpísal. Slovenská polícia zveřejnila správu kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru SR. že viac ako 60 z necelej stovky zmeniek, bolo falošných. Ostatné sú pravé a boli predmetom súdneho sporu medzi Slovenským plynárenským podnikom (SPP) a českou Union Bankou (UB), pričom v pozadí figuruje aj česká firma Sezoos Group. Podlá vyjádření viacerých osob mal Ján Ducký prostrednictvom spomínaných zmeniek – teda za peniaze SPP – eminentný záujem na ovládnuti českého chemického gigantu Chemapol a jeho prostrednictvom chcel získat’ ďalšie chemické podniky a chemičky. Chcel tak ovládnut’ česku chémiu a vyšachovat’ zo hry Andreja Babiša. V jednom z článkov Hospodářských novin v minulom roku sa píše o Agroferte a Andrejovi Babišovi ako o firmě a člověku, ktorý naplnil Duckého sen. Samotný Ján Ducký dnes už nežije. Český Chemapol napokon padol a to, čo zostalo, zobral Babiš.

blahoprani_compressed

Bývalá novinářka Anna Veverková (známá také pod jménem Stárková) pracovala jako mluvčí bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra, později byla mluvčí premiéra Vladimíra Špidly. Několik let vedla komunikaci Všeobecné zdravotní pojišťovny. S Babišem jí pojilo letité osobní přátelství, pomáhala mu se zakládáním sdružení a později hnutí ANO 2011. V roce 2012 však hnutí opustila, v červnu 2013 ji v Praze srazilo auto, zraněním podlehla.

Elena Trenčianska byla ekonomickou ředitelkou podniku zahraničního obchodu Petrimex. Babišovi pomáhala při ovládnutí české pobočky, Agrofertu. Po krachu Petrimexu Trenčianska spravovala několik let jeho archiv. Vyučovala na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. Měla svědčit ve sporu o Babišově spolupráci s bývalou Státní bezpečností, před soudem se však neobjevila. Stále je zapsána jako členka dozorčí rady společnosti Duslo Šala, významného výrobce hnojiv skupiny Agrofert.

Tomáš Kejla pracoval pro Agrofert jako analytik. Stýkal se s lobbistou Jackem Spyrou, který spolupracoval s Tomášem Pitrem a Františkem Mrázkem. Ti s Babišem soupeřili o ovládnutí Unipetrolu a později výroby biopaliva z řepkového oleje. Kejla byl stíhán spolu spolu se Spyrou za údajné vydírání Babiše (Spyra požadoval od Babiše 10 miliónů korun). V listopadu 2007 byl Kejla nalezen mrtev. Tomáš Kejla měl před smrtí strach o život, nejprve do něj vrazila při jízdě na motorce v protisměru jedoucí dodávka, která okamžitě ujela. Tento incident Kejla ještě přežil, ale  zanedlouho na to zemřel náhle a nečekaně na údajné předávkování alkoholem a sedativy na ulici Prahy 10.

Jméno St. Báček lze také číst jako ‚estébáček‘.