Nemocnice už jsem si koupil, teď ještě pořešit ty pojišťovny.

Zdroj: Svobodneforum.cz

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny v problematickém a neúplném složení se dnes pokusila odvolat ředitele pojišťovny Karla Šteina. Dále se rada pokusila odvolat i svoji předsedkyni Jitku Šebkovou a na její místo dosadit dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou. Vedení pojišťovny však považuje tyto kroky za neplatné, sdělil mluvčí pojišťovny Richard Medek.

Jednání správní rady svolala právě Poliaková, která v radě zastupuje Babišovo ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví ale Poliaková nebyla ke svolání rady oprávněna.

Čtěte také:
Babiš si chce koupit české nemocnice
Ať se děje co se děje dítě jenom od Andreje?

Ministerstvo zdravotnictví považuje odvolání ředitele pojišťovny i předsedkyně její správní rady za nezákonné. Situaci v pojišťovně označilo za alarmující a zvažuje opatření, která by zabránila případným škodám. Už dopoledne ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy na pojišťovnu.

Členové správní rady zvolení za ministerstva řízená Babišovým hnutím ANO usilují o odvolání ředitele pojišťovny už delší dobu. Ostatní členové rady, především zástupci ministerstva zdravotnictví, ale byli proti.

Z patnáctičlenné správní rady se dnes v sídle pojišťovny sešlo devět členů, především zástupců ministerstev financí a obrany a také Armády ČR. U dvou z těchto členů ale existují právní pochybnosti o oprávněnosti jejich členství v radě, které podle mluvčího pojišťovny řeší soud. Jedná se o zástupce neziskové organizace Svaz vojáků z povolání Armády České republiky. Ti byli do správní rady zvoleni zřejmě na základě ustanovení ze statutu pojišťovny, v kterém se píše, že členem orgánu může být člen odborové organizace. Svaz ale není odborovou organizací a navíc vojáci nesmějí být členy odborů.

Po odvolání ředitele Šteina pověřila rada řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Na post místopředsedy správní rady dosadila brigádního generála Zoltána Bubeníka. Podle vedení pojišťovny i ministerstva zdravotnictví však bylo jednání správní rady neplatné, a tudíž nejsou platné ani jeho závěry.

Také podle vyjádření ministra zdravotnictví Němečka nebyla dnešní správní rada pojišťovny svolána právoplatně. Němeček následně uvedl, že pokud se obě křídla správní rady nedohodnou a pojišťovna nebude plnit svoje závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, je ministerstvo připraveno uvalit na VoZP nucenou správu.

Ministerstvo si podle něj nechalo zpracovat analýzu možných kroků v případě, že se znesvářená křídla ve správní radě nedohodnou. Na dotaz, zda by takovým krokem mohlo být uvalení nucené správy, Němeček řekl: „Nucená správa je krajní variantou. Pokud bude evidentní, že správní rada není schopna rozhodovat, že orgány pojišťovny jsou paralyzovány a že se to dotýká poskytovatelů zdravotní péče, jsme povinni tento institut uplatnit.“

Němeček má dlouhodobě spory s vicepremiérem, ministrem financí, šéfem ANO a oligarchou Andrejem Babišem. Ten prostřednictvím fondu Hartenberg spoluvlastní síť klinik, které se zaměřují na asistovanou reprodukci a genetiku.

Vojenská zdravotní pojišťovna je jednou ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku. Má zhruba 710.000 klientů, což ji řadí na páté místo podle počtu pojištěnců. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má 5,91 milionu klientů, nejmenší je pak se 140.000 klienty Zdravotní pojišťovna Škoda. Přibližně stejně pojištěnců jako VoZP má Oborová zdravotní pojišťovna.