Marek Dalík: Andrej Babiš si objednal vraždu Mrázka

Zdroj: ekonom.cz

Miliardář Andrej Babiš vstoupil do politiky s kritikou některých politiků a lobbistů, kteří prý výrazně zvýšili úroveň korupce v zemi. Teď se mu jeho osočování vrací jako bumerang. Nařčený lobbista a poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík zase Babiše obvinil, že je spoluodpovědný za smrt kontroverzního podnikatele Františka Mrázka z roku 2006.

„Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu objednal vraždu Mrázka,“ připsal Dalík v reakci na dotaz týdeníku Ekonom majiteli Agrofertu dosud neobjasněné zastřelení někdejšího neformálního vládce českého podsvětí.

Na námitku, že jde o závažné tvrzení, přičemž důkazy chybějí, říká Dalík, že to „není jeho problém“. A připomíná, že někdejší protimafiánský policejní útvar ÚOOZ „rozprášil Ivánek“. Má tím na mysli bývalého ministra vnitra Topolánkovy vlády Ivana Langra (dnes spolupracovník premié­ra Nečase), s nímž se Babiš sblížil v proslulém prostějovském tenisovém klubu, který sponzoruje.

„To je přeci absolutní nesmysl,“ reagoval na obvinění Babiš pro týdeník Ekonom. „Hlavní kmotři, Roman Janoušek a Marek Dalík, už běhají po policajtech a hledají ve spisech, kde narazí na jméno Babiš,“ dodal majitel Agrofertu.

„Mému synovi se někdo naboural do počítače a rozeslal z něj na velké množství adres reklamu na viagru,“ popisuje Babiš.

Babiš prý k vraždě neměl důvod

Týdeník Ekonom se dotazoval lidí, kteří šetřili okolnosti Mrázkova zastřelení, zda nějaké podezření ohledně Babiše zaznamenali. Nikdo ale Dalíkovu teorii nepotvrdil. Novinář Jaroslav Kmenta, autor knižní trilogie o „kmotru“ Mrázkovi, říká, že šlo pouze o jednu z mnoha vyšetřovacích verzí. Ale žádné důkazy, které by pro ni svědčily, prý nezachytil.

Podobně hovoří i někdejší elitní policista z protikorupční služby Karel Tichý. „My jsme se Babišem vlastně ani nezabývali, naše šetření ohledně Mrázkovy vraždy směřovalo spíše k podnikatelům Tomáši Pitrovi a Radovanu Krejčířovi,“ uvádí Tichý.

Připouští sice, že Mrázkova „poprava“ z ledna roku 2006 proběhla v době, kdy Babiš usiloval o koupi ústeckého potravinářského podniku Setuza, ovládaného Mrázkem a Pitrem. „Ale Mrázek byl na rozdíl od Pitra ochoten Setuzu prodat, Babiš pro jeho vraždu neměl důvod,“ míní.

Babišovu účast na vraždě odmítá i někdejší zástupce ředitele ÚOOZ Hynek Vlas. „To mohu s klidným svědomím vyloučit. Jestli pan Dalík disponuje nějakými důkazy, nechť to oznámí na nejbližší policejní služebně, případně se může ucházet o post šéfa vyšetřovacího týmu,“ reaguje ironicky Vlas.

Mediální válka

Dalíkovo veřejné obvinění přichází několik týdnů poté, co ho Babiš kritizoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Majitel Agrofertu tehdy Topolánkova lobbistu označil za jeden ze symbolů české korupce.

Dramatický zvrat míry korupce v Česku podle Babiše ale přišel už s nástupem Pavla Béma (ODS) a jeho přítele Romana Janouška na pražský magistrát (rok 2002). „Pan Babiš pro mne nikdy nebyl morální autoritou, ba právě naopak, takže mě k zamyšlení skutečně nepřiměl. O jeho byznysu a privatizačních aférách se tradují v politických a podnikatelských kruzích legendy,“ uvedl nyní pro týdeník Ekonom exprimátor Bém.