A krade dál…..

zdroj: ihned.cz

•Státní Lesy ČR umožnily soukromým těžařským firmám, aby bez sankcí odstoupily od dlouhodobých smluv, protože pro ně byly nevýhodné. Využila toho i firma, kde působí bratr šéfa státních lesů.
•Nové příležitosti se chopil Uniles ze skupiny Agrofert, který se stal vítězem náhradního tendru.
•Kolik na této akci stát prodělal, si ministr nechal pro sebe. Lidé z branže mluví o miliardách.

Vládě v demisi to nedošlo, ale program středečního jednání jí leccos naznačil. Nejdřív si vyslechla zprávu o plnění akčního plánu koncepce vězeňství. Hned poté se nechala informovat o lesnických zakázkách. Za ně, ale i za to, co se děje ve státních lesích, by měl v base asi někdo skončit. Jenže ministři jsou uondaní z výletu po Libereckém kraji, od sedmi od rána už zasedají ve Strakovce, navíc každý z nich ví, že šéf jednobarevné vlády bez důvěry Andrej Babiš má k lesům blízko a není radno se v tom šťourat. Bylo by v čem!

Shrnutí lesnických zakázek státních Lesů ČR za rok 2017, které předložil ministr zemědělství Jiří Milek, opravdu stojí za pozornost. Státní podnik umožnil soukromým těžařským firmám, aby bez sankcí odstoupily od dlouhodobých smluv, protože pro ně byly nevýhodné. Načež firmy vypověděly 76 procent kontraktů. Většinu smluv ukončila firma Kloboucká lesní, jejímž prokuristou je bratr šéfa Lesů ČR Luděk Szórád. Příležitosti se chopil Uniles ze skupiny Agrofert a další. Státní podnik zakázky přesoutěžil, aby si soukromé firmy mohly nastavit příhodnější podmínky. Vítězem náhradního tendru se stal Uniles.

Kolik na této akci státní Lesy prodělají, nemusí vláda vědět. V ministrově informaci o tom není ani slovo. Lidé z branže mluví o miliardách. Přesoutěžení zakázek obhajoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka argumentem, že stát zachraňuje těžaře před existenčními problémy. Nevídaný krok si nechal posvětit ve vládě. Antimonopolní úřad, který jindy zkoumal standardní lesnické zakázky, nestandardní přešel bez povšimnutí.

Oficiálním důvodem, proč firmám umožnit odstoupení od smluv, byla kůrovcová kalamita, vichřice, pád cen dříví a celkově nepříznivá situace v okolních státech. Situaci prý umocnilo omezení vývozu dříví do Německa, tvrdí ministerský materiál. Těžko říct, jak se dá omezit vývoz do sousední země, se kterou jsme v Evropské unii. Každopádně v sousedních bavorských státních lesích byly vloni kůrovcové těžby skoro o polovinu menší než předloni. Ceny smrkové kulatiny v Německu nikam nepadaly, od září rostly.

Ale s kůrovcem má šéf Lesů Daniel Szórád pravdu. Brouk likviduje lesy na severní Moravě a kalamita se dál šíří jako oheň. Jenže nemusela být tak dramatická, kdyby ji státní lesy nepodcenily. Lesníci v Rakousku či Německu vědí, že při kalamitách musí dřevo z lesa co nejdřív pryč, i kdyby ho měli dát na pilu zadarmo. Jenže jsme v Česku, vedení státních Lesů tlačí politici k co největším ziskům, a těm levnější kůrovcové dříví nesvědčí. Proto asi nebylo s těžbou napadených smrků kam pospíchat.

Premiér Babiš rád vytáhne miliardy z Lesů do státní kasy. Na jednání vlády ale přece nebude peskovat ministra Milka za to, že bude hůř. Unilesu stát pomohl. Šéf lesnické firmy Agrofertu Petr Jelínek to dál jistí jako Milkův poradce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *