Čapí hnízdo

1. Kde vznikla dotační konstrukce, že farmu zaplatí eurofondy?

Ministr financí prohlásil, že reálné obrysy Čapímu hnízdu dodal jeho Agrofert. Andrej Babiš řekl: „V roce 2005, tedy před jedenácti lety, jsem byl s dětmi v pražské zoologické zahradě, tam vzadu, jak jsou ty ohrady. Byla tam dlouhá fronta, čekali jsme, že nakrmíme kozy, a tehdy mě napadlo, že vybuduju rodinnou farmu se zvířaty.“ Protože mu však ekonomové z jeho koncernu spočítali, že projekt finančně nevychází, vymysleli to v Agrofertu jinak. Že by mohly problém vyřešit dotace z unijních a veřejných peněz.

Farmu měla postavit společnost Imoba ze skupiny Agrofert a pronajímat ji. Záměr však ekonomicky nevycházel. Následně Imoba jako alternativu zvažovala postavit kongresové centrum pro skupinu Agrofert. Ani tento záměr ekonomicky nevycházel,” řekl Babiš.

Model financování navrhla jeho spolupracovnice na veřejné dotace: “Specialistka na evropské fondy přišla v roce 2007 s návrhem nového projektu otevřeného pro veřejnost, multifunkční kongresový areál Farma Čapí hnízdo. Tento projekt, který se kvalifikoval pro dotaci, byl ekonomicky návratný”.

Rekapitulace: dotační program, z nějž farma nakonec získala přes padesát milionů, byl určen malým podnikům. A model, jak se má “projekt kvalifikovat pro dotaci” vznikl podle Babišova veřejného přiznání po debatách v miliardovém koncernu Agrofert.

 

2. Finální verze o investorovi farmy?

V první variantě v roce 2013 o majitelích Čapího hnízda Andrej Babiš novinářům řekl toto: “Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám… Nevím to z hlavy, farmu mají myslím nějací advokáti.

V druhé variantně Andrej Babiš v televizi Prima divákům přednesl verzi o utajeném investorovi, který Farmu Čapí hnízdo vlastnil. Doslova řekl: “Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován a bylo to akceptováno.

Ve třetí a asi finální variantě, Andrej Babiš přiznal, že investorem byl on sám. Dal příbuzným peníze na odkup firmy, která Čapí hnízdo vlastnila. Celkem šlo o 2,38 milionu korun. “Rozhodl jsem se, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,” řekl v poslanecké sněmovně.

 

3. Čemu se věnovaly Babišovy děti v době dotace pro Čapí hnízdo?

Moje dcery jezdí od dětství na koni,” zdůvodnil Babiš v poslanecké sněmovně angažmá svých dětí v příběhu.

Jeho vlastní citáty z doby, kdy dva starší potomci měly na farmě působit, nicméně popisují jejich reálné aktivity a zájmy odlišně.

Starší syn totiž v době budování Čapího hnízda létal coby pilot po světě, starší dcera se v Bratislavě věnovala svým dětem. O byznys podle samotného Babiše nejevily děti zájem. “Bylo by to určitě fajn, ale syn je pilot, starší dcera má děti a ty z druhého manželství jsou ještě moc malé,” řekl Babiš v říjnu 2012 na otázku reportéra serveru iDnes, zda jeho děti nechtějí pracovat pro Agrofert.

O rok později slovenský magazín Život.Čas.sk s odvoláním na Babiše napsal: “Dvě děti z prvního manželství se vydaly vlastní cestou. Syn je pilot, dcera Adriana má už v Bratislavě rodinu, otec Andrej chválí hlavně její cukrářské umění.

Další dva “majitelé” Čapího hnízda v dotační éře 2008-2013, syn Frederik a dcera Vivien z druhého Babišova svazku s Monikou Babišovou (Herodesovou) byli v té době malí a jejich podíl, skrytý za anonymními akciemi, podle ministrovi verze spravoval bratr jeho partnerky Moniky Martin Herodes. Martin Herodes začínal v chemičce Lovochemie a nebýt lásky mezi Monikou Herodesovou a Andrejem Babišem nikdy by se asi ve třiceti letech nestal manažerem Čapího hnízda a držitelem tří pětin akcií. Když Agrofert přijal Čapí hnízdo oficiálně za své, působil Martin Herodes coby místopředseda dozorčí rady či místopředseda představenstva.

 

4. Proč ukryl děti za anonymní akcie a proč je následně vydal úřadům?

Formálně Čapí hnízdo nejdříve patřilo do holdingu Agrofert. Dnes mu opět patří. Během pětileté přestávky, kdy farma dostala milionovou dotaci, jej podle prohlášení Andreje Babiše vlastnily právě jeho děti.

Na takto vlastněné společnosti lze ovšem pohlížet jako “na vzájemně propojené”. Vyplynulo to z rozsudku Evropského soudního dvora z února 2014. Soudci v něm totiž jako podmínku propojení výslovně zmiňují jak příbuzenské vztahy, tak i možnost jedné firmy uplatňovat vliv v té druhé. V případě Čapího hnízda platí obojí – s ohledem na fakt, že Agrofert ručil za úvěr pro farmu a následně kvůli ekonomickým potížím celý podnik převzal.

Andrej Babiš nikdy nevysvětlil důvod, proč byl pouze jednou majitel Čapího hnízda skrytý za anonymní akcie, právě a přesně v dotační lhůtě pro malé a střední podniky. Andrej Babiš tvrdí, že utajením chtěl ochránit své děti.

Před jakým ohrožením, není jasné. V době udělení dotace a utajených majitelů “malé firmy Čapí hnízdo” se Andrej Babiš pravidelně umisťoval v žebříčku miliardářů a tudíž i o jeho rodině se vědělo, že je bohatá. Nikdy však nebyla terčem veřejného zájmu. První doložené útoky na jeho rodinu se objevily až poté, co vstoupil do politiky a začal propagovat svou tvář a Agrofert.

V době, kdy farma Čapí hnízdo čerpala dotace, chtěl podle svých slov “rodinu chránit” před neznámou hrozbou. Své děti a příbuzné do příběhu jmenovitě zapojil – paradoxně až v okamžiku, kdy lidem, které jmenoval, reálně hrozí řada nepříjemností. Babiš své děti vystavil vyšetřování ze strany české policie a evropského úřadu pro boj proti podvodům.