Zdravotnictví

Andrej Babiš se intenzivně snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí. Vzhledem k tomu, jak se Babiš ve zdravotnictví angažuje i jako soukromník (Investiční fond Hartenberg vlastní sedm společností, kterým patří kliniky nebo polikliniky, a další chce kupovat), jsme rázem na dobře známém poli střetu zájmů.

Hartenberg spravuje Babišův privátní majetek. Zdravotnická zařízení, která patří fondu, vloni inkasovala od VZP 400 milionů a od všech zdravotních pojišťoven celkem 700 milionů korun. Je Babiš v takové situaci ten pravý, kdo má řešit a vyřešit úhradovou vyhlášku, platby za státní pojištěnce, platy lékařů a sester, koncepci zdravotnictví a tak dále?

Střet zájmů je ještě zřetelnější tím, že hnutí ANO učinilo zdravotnictví jedním z hlavních témat své krajské kampaně. Sokolovská nemocnice nebyla zdaleka první ani poslední, ve které se Babiš objevil. Intenzivně se snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí (k lepšímu). Na Němečkovi nenechává nit suchou.