Zneužívání pravomocí

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš čelí novému trestnímu oznámení. Viní ho z bankovních manipulací, kterých se měl už ve své funkci dopouštět ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami. Tuto informaci zveřejnil server Neovlivní.cz, který dokument přinesl v plném znění.

Nové anonymní trestní oznámení bylo podáno tentokrát přímo na ministra financí na Městské státní zastupitelství v Praze a protikorupční policii (ÚOKFK). Podle toho, co obsahuje, by šlo o mnohem závažnější podezření, než dotační podvod s Čapím hnízdem.

Andrej Babiš podle něj prolongoval a nabízel podmínky, kdy určité banky prokazatelně získávají výhodnější podmínky vůči státu. Souběžně s tím od stejných bank získával výhodnější obchodní podmínky pro firmy, které jsou jím buď přímo ovládané nebo jinak spřízněné.

„Hrubým způsobem zneužil interní informace a z pozice své funkce zcela vědomě a účelově ovlivnil stávající pravidla. A to za zjevným účelem získání značného prospěchu nebo přímo finančního zisku pro sebe, osoby blízké, své firmy, či firmy jím ovládané zjevně či skrytě, popř. pro jiné subjekty, které jsou ve sféře jeho osobního vlivu,“ stojí v dokumentu.